Кои са потърпевшите?
Драстичния скок на цената на тока рефлектира върху всички потребители. Цената на електроенергията на свободния пазар достигна рекордни нива за Мегаватчас. Засегнати от увеличението са и всички обикновените потребители в България, които реално плащат увеличението чрез повишените цени на продуктите и услугите. Респективно това оказва негативно влияние и на конкурентоспособността на българската икономика като цяло.
Най-засегнати от увеличението са българските производители – индустриалните предприятия, които използват за производство на продукцията си основно електрическа енергия.
Има ли полезен ход за бизнеса?
Притиснати до „стената“ с цената на електроенергията, собствениците на предприятията и бизнеса като цяло имат два полезни хода:
- Да спрат работа, докато цената на електроенергията се нормализира;
- Да контролират стриктно и ежеминутно консумацията си на електроенергия, така че своевременно да могат да отреагират на повишението.
Какви биха били последствията и при двата варианта?
Първият вариант – спиране на работния процес в предприятието, съвсем не е безобиден за собственика. Освен негативните последствия и неустойки от не изпълнение на поети поръчки по договори, спирането на дадено производство е съпроводено и с ограничаване заетостта на персонала или изцяло закриване на работни места. Всичко това би струвало на всеки собственик на предприятие доста скъпо, особено ако поетите ангажименти са за износ на продукция в чужбина. Това е крайна мярка, която никой собственик не би искал да предприеме.
Вторият вариант – осъществяване на стриктен децентрализиран енергиен контрол на консумацията на ток от всяка производствена машина. Това би позволило на ръководството на предприятието или бизнеса да взема адекватни и информирани решения за минимизиране на загубите. При възникване на ситуация с драстично увеличение на цената на тока, благодарение на информацията в реално време ръководството може да предприеме действия за временно изключване или намаляване до минимум използването на най-енергоемките машини и консуматори, така че да се минимизират максимално щетите от скока на цената.
Как би могло да стане това? Има ли решение за децентрализиран дистанционен контрол в реално време?
Оказва се, че има много лесно и достъпно решение, което всеки собственик може да приложи веднага, без да се налага да инвестира милиони или да чака месеци за неговото изпълнение. Благодарение на новите технологии, консумацията на ток и разходите от всяка производствена машина или който и да е друг консуматор, дори отделни офиси или сгради, може да се следят онлайн в реално време. Информацията се предоставя графично и таблично по ясен и разбираем начин на български език. Не е необходимо съгласието на доставчика на електроенергия, тъй като измерването се извършва след търговския електромер. Информацията е достъпна чрез персонален акаунт и е ясна и разбираема за всеки. Данните са достъпни по всяко време и от всяко устройство снабдено с интернет- лаптоп, таблет, компютър, смартфон. Няма допълнителни месечни или годишни такси. Инсталацията е изключително лесна от типа Plug&Play. Предаването на данни е бизжично, т.е. не се налага къртене, опъване на кабели или спиране на производствения процес по време на инсталацията.
Накратко, новите тeхнологии позволяват:
- Да следим онлайн и в реално време потреблението на електроенергия от всяка производствена машина, кой да е консуматор на електроенергия, офис, сграда, и дори домакинство;
- Не е необходимо съгласие на доставчика на електроенергия;
- Лесна инсталация Plug&Play;
- Няма допълнителни такси и комисиони;
- Информацията е на разположение веднага след инсталацията;
- Достъпна цена;
- Възможност за надграждане;
- Изцяло на български език;
- Неограничено съхранение на историята на потреблението за всеки консуматор;
- Сравнение с предишни периоди;
- Информация за постоянните разходи и пасивна консумация;
- Експорт на данни;
- Сигурност – криптирани данни;
- Достъп до данните по всяко време и от всяко устройство снабдено с интернет- лаптоп, таблет, компютър, смартфон;
- Няма необходимост от спиране на производствения процес, къртене или полагане на кабели.
Представяме Ви два варианта за дистанционен енергиен мониторинг, които са сравнително достъпни и могат да се прилагат във всяко производство или бизнес.
Необходима е единствено инсталация на базова станция Energomonitor Homebase (Gataway) , която приема безжично данни от до 30 сензора, разположение в нейния обхват от 150 м. Предаването на данните се осъществява чрез радиосигнал с честота 433MHz. За осигуряване на съхранението на данните в облак и дистанционния достъп до данните е необходимо локално подвързване на Homebase към рутер или LAN мрежа. Към Homebase се свързват безжично трансмитери (предаватели), окомплектовани със сензори за измерване на електроенергия – токови трансформатори монтирани на фазовите проводници, вътре в трансформаторното табло.
Примерен вариант I
Дистанционно измерване на потреблението на електроенергия на трифазен струг с номинална мощност 15 kW са необходими:
- 1 Gatеway
- 1 Комплект 3 отваряеми токови трансформатора за 3 фази с трансмитер;
- Всички необходими аксесоари за инсталацията са включени в комплекта.
За конкретизиране на решението според вашите нужди, моля свържете се с нас на тел.0889969505 или чрез формата за контакт.
Извадка от софтуера:
Примерен вариант II
Дистанционно измерване на потреблението на електроенергия на трифазен струг с номинална мощност 25 kW са необходими:
- 1 Gateway
- 1 Комплект 3 токови трансформатора за 3 фази, до 300 А всяка с трансмитер;
- LAN кабел и USB кабел включени в комплекта.
За конкретизиране на решението според вашите нужди, моля свържете се с нас на тел.0889969505 или чрез формата за контакт.
Видно от диаграмите, софтуерът ясно показва часовете в които машината е работила, консумацията на електроенергия за текущия ден, разходите в лева и процентно изражение на икономията на електроенергия сравнена с предходния ден.
Започнете да следите потреблението си на електроенергия децентрализирано и изцяло онлайн СЕГА! Не чакайте фактурата в края на месеца, когато ще е прекалено късно за промяна!
Можете да намалите сметките за енергия, като изразходвате само толкова енергия колкото ви е необходима, без разхищения.
Така помагате не само на себе си, но и на околната среда.