Investor Confidence Project (ICP)
EnerGbg DZZD получи първата за България акредитация ICP Industry Project Developer и вече е част от мрежата ICP Industry Project Developer Network.
Какво означава ICP?
Investor Confidence Project (ICP) е европейска инициатива за енергийна ефективност (EE), която има за цел да стандартизира процеса по разработване и документиране на проекти по енергийна ефективност, прилагайки най-добрите практики. ICP подпомага оценката на проекти за ЕЕ по отношение на енергийните им характеристики и гарантира на инвеститорите техническа и финансова целесъобразност на проектите.
Проекти, които отговарят на изискванията на ICP протоколите и са изготвени и верифицирани от акредитирани разработчици на проекти и специалисти за удостоверяване на качеството, се обозначават като – Investor Ready Energy Efficiency™ (IREE) проекти.
ICP ангажира инвеститори в Европа чрез инвестиционната си мрежа, разполагаща с 1,5 млрд. Евро наличен капитал за реализация на ICP проекти. Някои от тях предлагат и стимули за проекти с IREE.
ICP допринася за увеличаване на сигурността в енергийните спестявания и намаляване на риска, правейки проектите по-привлекателни за инвеститорите.
История на ICP
ICP е инициирана в САЩ през 2011 г. с подкрепата на Фонда за опазване на околната среда.
През 2015 г. ICP е въведена в Европа благодарение на безвъзмездната помощ от програмата на Европейската комисия „Хоризонт 2020“ за научни изследвания. Стартира пилотно във Великобритания, Германия, Австрия, Португалия и България с подкрепата на широк кръг от инвеститори, разработчици на проекти, компании работещи в областта на ЕЕ и други заинтересовани страни, общо над 160 организации.
От януари 2017 г. ICP e в партньорство с Green Business Certification Inc. (GBCI) и е част от портфолиото от стандарти и сертификации на GBCI, включващи LEED системата за зелени сгради, с цел увеличаване на инвестициите в енергийна ефективност в световен мащаб. Тази инициатива осигурява глобален обхват на системата ICP и IREE ™ Certification.
През 2016 г. Европейската комисия обявява ICP Europe за „най-добра практика“ за максимизиране на потенциала за енергийни спестявания и за увеличаване на инвеститорския интерес и доверие в проекти за енергийно обновяване на съществуващи сгради.
Участници в процеса
В процеса на идентифициране, квалификация, разработване, верификация, софтуерното осигуряване и осигуряването на инвестицията за реализация на проектите са ангажирани няколко страни:
- Собственици на: сгради, индустриално оборудване и улично осветление в Европа, потенциални получатели на ползите от прилагането на ICP проекти.
- Екипът на ICP Europe. Той e органа, който стандартизира начина по който проектите за енергийна ефективност се разработват, документират и измерват за улеснение на частните инвестиции и осигуряване на възможност за агрегиране на проекти. Екипът на ICP Europe разработва методология за стандартизация, която следва най-добрите практики и включва независима проверка, което е от съществено значение за повишаване на прозрачността. Осигурява последователността и надеждността на проектите за енергийна ефективност и изграждането на доверие сред инвеститорите. Акредитира и провежда обучения за квалификация на разработчиците на проекти и оценителите по осигуряване на качеството.
- ICP Project Developers (PD) – това са така наречените разработчици на ICP проекти за ЕЕ в сгради, промишлени системи и улично осветление.
- Quality Assurance (QA) – всеки проект за ЕЕ по ICP се верифицира от квалифицирани оценители по осигуряване на качеството.
- Credentialed Software Provider са акредитирани ICP доставчици на софтуер, които осигуряват автоматизацията на процеса по сертификация на проекти за EE.
- Еnergy efficiency investors осигуряват инвестициите за реализация на ICP проектите по ЕЕ получили IREE сертификация. Те признават и подкрепят ползата от най-добрите практики и използването на протоколите ICP.
ICP мрежите
За улесняване на комуникацията и идентифицирането на участниците в системата ICP са създадени три публични мрежи.
- Investor Network Directory е мрежата обединяваща регистрираните инвеститори, които подпомагат процеса по реализация на ICP проекти.
- ICP Europe Quality Assurance Network обединява в общ публичен регистър квалифицираните специалисти по осигуряване на качеството. В зависимост от професионалната ниша, която оценяват специалистите са разпределени в три отделни мрежи- сгради, индустрия и снабдяване с енергия, улично осветление.
- ICP Europe Project Developer Network – обединява специалистите по разработка на проекти по ICP. В зависимост от професионалната ниша, в която разработват проекти специалистите са разпределени в три отделни мрежи- сгради, индустрия и снабдяване с енергия, улично осветление.
Investor Ready Energy Efficiency™ IREE проекти или как работи системата ICP?
ICP предлага серия от протоколи, които дефинират най-добрите практики свързани с разработването на проекти по енергийна ефективност в индустрията, сградния фонд и уличното осветление. ICP осигурява система от критерии, които дават възможност за валидиране на проектите за ЕЕ от трета страна. Проекти, които отговарят на изискванията на ICP протоколите и са изготвени и верифицирани от акредитирани разработчици на проекти и специалисти за удостоверяване на качеството, се обозначават като – Investor Ready Energy Efficiency™ IREE проекти.
IREE проектите за ЕЕ повишават доверието между собствениците и инвеститорите, което води до понижени разходи за реализиране. Това означава реализация на проекти за повишаване на енергийната ефективност в сгради, промишлени системи и улично осветление с по-ниски оперативни разходи, по-висока пазарна стойност и със съществено по-малък въглероден отпечатък.
Европейски протоколи за енергийна ефективност (Energy Performance Protocols)
Основната част от методологията на ICP са Протоколите за енергийна ефективност. Те определят стандартна пътна карта на най-добрите практики за проекти за енергийна ефективност, произтичащи от жизнения цикъл на проектите ICP. Те използват съществуващите и общоприетите европейски и национални стандарти за създаване на стандартизирани проекти с надеждна възвращаемост.
Разработени са три типа протоколи.
Протоколи за сгради
Има шест протокола, които обхващат по-голямата част от проектите за енергийна ефективност в сгради. Изборът на протоколи се основава на типа сграда и на размера и сложността на проекта.
Промишлени протоколи
Има два протокола – комплексни и целеви, които обхващат проекти за енергийна ефективност в промишлеността. Изборът на подходящи протоколи се базира на избраната стратегия за енергийно спестяване.
Протоколи за улично осветление
Този единен протокол обхваща всички видове проекти за енергийна ефективност на уличното осветление.